Przejście Wenus na tle tarczy Słońca

Wenus na nocnym niebie

Wenus, zwana czasem gwiazdą poranną lub wieczorną, widoczna jest na niebie gołym okiem przed wschodem lub po zachodzie Słońca. Jest wówczas najjaśniejszym po Księżycu obiektem co często powoduje, że przypada jej rola ,,pierwszej gwiazdy'' rozpoczynającej wieczerzę Wigilijną.

Już od początku 2004 roku Wenus może być obserwowana gołym okiem na tle zorzy  zachodzącego Słońca. Widać to na poniższych zdjęciach, które przy okazji prezentują teleskopy, używane w Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu i w  naszej Stacji Obserwacyjnej w Borówcu k. Kórnika.

Wenus na wieczornym niebie 22 stycznia 2004

Wenus widziana nad zachodnim horyzontem 22 stycznia 2004 roku. Zdjęcie wykonano w Borówcu k. Kórnika.

Two telescope mirrors

Wenus po zachodzie Słońca 20 lutego 2004 roku w Borówcu. Na pierwszym planie otwarta kopuła teleskopu fotometrycznego. Jest to instrument o średnicy zwierciadła 40cm, służący głównie do obserwacji zmian blasku planetoid.

 

12 marca 2004 roku. Wenus nad kopułą teleskopu Zeiss'a w Obserwatorium Astronomicznym w Poznaniu. Ten zabytkowy teleskop posiada obiektyw soczewkowy o średnicy 20cm i znakomicie nadaje się do obserwacji wizualnych planet i Księżyca.

Wenuz nad budynkiem Obserwatorium w Poznaniu
17 marca 2004 r. Wenus nad budynkiem Obserwatorium w Poznaniu. Na dachu widoczna otwarta kopuła, kryjąca w sobie teleskop zwierciadlany o średnicy 35cm, wykorzystywany w czasie zajęć ze studentami astronomii.